slow novinky

CHEESE, 15. - 18. september 2023 v Bra

V regióne Podunajska vzniká ďalšia Komunita Slow Food

Konvívium Slow Food Pressburg pripravuje v spolupráci s miestnou komunitou farmárov a remeselných producentov a obcou Kravany nad Dunajom prvý Náš TRH v regióne Podunajska. Miestnym farmárom, ktorí sú členmi medzinárodného hnutia Slow Food, sa podarilo presvedčíť starostu Kravian, pána Gabriela Duku, že novovybudované Dunajské korzo, bude ideálnym miestom pre lokálne trhy. K miestnej samospráve sa pridala aj Stredná odborná škola obchodu, služieb a rozvoja vidieka, Základná škola a miestne občianske združenia, ktorí pripravujú predovšetkým sprievodný program. V Kravanoch nad Dunajom sa formuje nová Slow Food Komunita, ktorá chce ašpirovať na medzinárodný štatút Trhov Zeme. A my veríme, že na brehu Dunaja, medzi Komárnom a Štúrovom pribudne čoskoro ďalší slovenský Slow Food Trh Zeme ;-) Ale skôr ako sa tak stane, ich čaká ešte veľa práce. Ak ich chcete pri nej povzbudiť a zároveň si užiť peknú letnú sobotu na brehu Dunaja, naplánujte si výlet na 1. júla 2023 do Kravian nad Dunajom. Od 9:00 do 15:00 sa bude konať trh s kvalitnými remeselnými, predovšetkým regionálnymi produktami, spojený s bohatým programom pre malých i veľkých! 

Financed by the European Union / The contents of this webpage are the sole responsibility of the author and the CINEA is not responsible for any use that may be made of the information contained therein

je jedinečné podujatie venované remeselným potravinám, ich výrobcom a témam, ktoré s nimi bezprostredne súvisia. Organizuje ho Slow Food každé dva roky v Turíne. Tento ročník bude výnimočný, pretože sa vracia "naživo" po 4 ročnej prestávke, spôsobenej pandémiou. 

Bude sa konať v dňoch 22. až 26. septembra v priestoroch verejného parku Parco Dora (Parco Dora je post-industriálny park s rozlohou 456.000 m² v turínskej štvrti Spina, kde sa až do konca 90-tych rokov nachádzali veľké výrobné haly FIAT a MICHELIN; park dostal názov podľa rieky, ktorá ním preteká, Dora Riparia).

Témou aktuálneho ročníka bude REGENERÁCIA a prvýkrát sa bude Terra Madre Salone del Gusto konať v tejto časti mesta. Za výberom je silná symbolika: tam, kde až do konca 90-tych rokov boli továrne a výrobné zariadenia sa bude konať medzinárodné podujatie venované poľnohospodárstvu, chovu, výrobe potravín a témam venovaným životnému prostrediu.
https://2022.terramadresalonedelgusto.com 

DEGUSTORIUM 2022 

Čo vás čaká a neminie na našom májovom festivale remeselných potravín DEGUSTORIUM 2022? Budeme diskutovať, variť a degustovať! V nedeľu 22. 5.2022 (od 9:00 do 18:00) sa v bratislavskej Starej tržnici môžete tešiť na celodenný program pre deti aj dospelých - nebude chýbať ani slow TRH, kde si môžete nakúpiť kvalitné a chutné dobroty priamo od ich výrobcov. Degustorium je skvelou príležitosťou pre prezentáciu kvalitných produktov a výnimočných ľudí, ktorí stoja za ich príbehom. Budeme radi, ak sa k nám pridáte!

Na našom webe https://www.degustorium.sk nájdete kompletný program vrátane informácii o rečníkoch, lektoroch a trhovníkoch.

Načítavam Online predaj vstupeniek, čakajte prosím...

Kampaň pre #GoodFoodGoodFarming

Teší nás, že sme sa stali súčasťou európskej kampane #GoodFoodGoodFarming ktorá predstavuje príbehy mladej generácie farmárov z rôznych kútov Európy. V jednej z epizód sa predstavila Eliška Gálisová , ktorá spolu s Michalom Roháčom farmárčia v obci Ňárad na Žitnom Ostrove, neďaleko Gabčíkova, na Dream Farm.  

Ďakujeme Miňovi Debnárovi za pekné zábery z farmy a #GoodFoodGoodFarming a Slow Food International za príležitosť.

ARCHA CHUTÍ

Medzinárodný projekt zastrešený Nadáciou Slow Food na ochranu biodiverzity, ktorého výstupom je online katalóg, k dnešnému dňu obsahujúci 5515 výnimočných produktov, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a tradícií 150 krajín. Ide o produkty potravinového charakteru, hospodárske plemená zvierat, pôvodné druhy úžitkových rastlín, alebo pôvodné divoko rastúce rastliny, (to len v prípade, že ich technika zberu a ďalšieho spracovania vychádza z tradičnej metódy), ktorým reálne hrozí vymiznutie a tým pádom aj zabudnutie ako ich dopestovať, či vyrobiť tradičným spôsobom.

Cieľom projektu je umožniť takýmto produktom, rastlinám a zvieratám stať sa súčasťou celosvetového kultúrneho dedičstva, prispieť k zachovaniu biodiverzity a odovzdať náš kultúrny kód ďalším generáciám.

Medzi pasažierov Slow Food Archy Chutí môžu byť zaradené produkty, ktoré spĺňajú nasledujúce podmienky:

• ide o miestne produkty potravinového charakteru, pôvodné druhy úžitkových rastlín a plemien hospodárskych zvierat, pôvodné divoko rastúce rastliny (len ak ich technika zberu alebo ich ďalšieho spracovania vychádza z tradičnej metódy);

• pasažier vykazuje výnimočné organoleptické vlastnosti; ich zárukou je využívanie tradičných miestnych metód a remeselná výroba;

• pasažier tvorí súčasť regionálneho, prípadne národného kultúrneho dedičstva a má jednoznačnú identitu a je preto neodmysliteľnou súčasťou prostredia z ktorého pochádza;

• pasažier musí byť vyrábaný v limitovaných množstvách;

• existencia pasažiera musí byť preukázateľne ohrozená;

Odporúčanie môže poslať ktokoľvek z vás, bez ohľadu na váš vek či profesiu! Informačný leták o projekte a Nominačný formulár si môžete stiahnuť tu pod článkom.

Kvetinové bomby 

na záchranu včiel a farmárov

Slow Food Europe vyhlasuje "Výzvu na rozhádzanie kvetinových bômb" na podporu Európskej občianskej iniciatívy "Zachráňte včely a farmárov", ktorá je zároveň celoeurópskou kampaňou, zameranou na zozbieranie 1 milióna podpisov, ktoré zaviažu inštitúcie EÚ k splneniu kľúčovej požiadavky: poľnohospodárstvo bez pesticídov; poľnohospodárstvo, ktoré rešpektuje farmárov, spotrebiteľov, zvieratá a planétu. Na výrobu "kvetinových bômb" máte takmer 2 týždne a ste pozvaní, aby ste ich na svetový deň včiel (20. mája) a nasledujúci víkend porozhadzovali po záhradách alebo na súkromných a verejných, na to vhodných, priestranstvách.


Ako sa môžete zapojiť?

Potrebujeme vašu pomoc, aby ste dali vedieť o "Výzve na rozhádzanie kvetinových bômb" a o Európskej občianskej iniciatíve "Zachráňte včely a farmárov". 


Je to jednoduché:

• podpíšte Európsku občiansku iniciatívu tu: https://www.slowfood.com/save-bees-farmers/ 

• Navštívte webstránku "Flower Bomb Challenge" (výzva na rozhádzanie kvetinových bômb"), ktorá je len v anglickom jazyku, alebo si prečítajte článok na našej webstránke (https://www.slowfood-pressburg.sk/news-/) v ktorom nájdete ďalšie informácie o iniciatíve ako i samotnej výzve;

• Vyrobte veľa kvetinových bômb! Neváhajte odfotiť alebo natočiť svoje videá v akcii a označte aspoň troch priateľov na sociálnych sieťach, aby ste ich povzbudili k výrobe vlastných kvetinových bômb a k podpisu Európskej občianskej iniciatívy.


Od 20. do 23. mája odfoťte svoju ruku, ktorá drží vaše kvetinové bomby. Následne ich porozhadzujte a fotku svojej ruky zverejnite na sociálnych sieťach pomocou hashtagov #FlowerBombChallenge #SaveBeesandFarmers

Nezabudnite nás označiť na Facebooku: @slowfoodinternational @slowfoodpressburg
Instagrame: @slowfood_international @slowfood_pressburg

AKO SI VYROBIŤ kvetinovú bombu?

Kvetinová bomba je guľa, vytvorená z kompostu, hliny a semien. Kompost a hlina pôsobia ako nosič semien, aby ich bolo možné hodiť do diaľky, prehodiť cez steny alebo ploty na opustené pozemky, do záhrad, na neudržiavané zabudnuté priestranstvá.

Na výrobu kvetinových bômb budete potrebovať:

Semená divých kvetov (dajú sa kúpiť v semenárstvach, alebo v obchodoch so záhradkárskymi potrebami)
Hlinu
Kompost bez rašeliny
Vodu
Misku na prípravu zmesi

Krok za krokom

Zmiešajte 1 šálku semien s 5 šálkami kompostu a 2 až 3 šálkami ílovitého prášku (môžete namiesto neho použiť ílovitú pôdu) v miske. Rukami pomaly primiešavajte vodu, kým sa všetko nezlepí do pevnejšej hmoty. Zo zmesi vyformujte gule a nechajte ich usušiť na slnečnom mieste.
Pripravené semenné bomby vyhodíte do záhrady, na priestranstvá v okolí škôl, na zanedbané kruhové objazdy, opustené priestranstvá, kvetinové záhony, alebo aj do črepníkov.
A nezabudnite sa s nimi odfotiť 😊 a zdieľať s nami vašu misiu :-D!

Odporúčame vám, aby ste vo svojich kvetinových bombách použili semená divých kvetov. Budete tak mať väčšiu šancu prilákať opeľovače. Prečo? Druhy divých kvetov sú pôvodné alebo naturalizované rastliny, ktoré rastú samy bez kultivácie a pomoci. Mnoho opeľovačov pochádza tiež z tejto oblasti a budú vyhľadávať rastliny, ktoré rastú v ich prirodzenom prostredí. Je to súčasť plánu prírody: Kvetiny a opeľovače sa navzájom potrebujú, aby prežili!

A nezabudnite podpísať (TU) a zdieľať iniciatívu #SaveBeesandFarmers

Európska občianska iniciatíva 

"Zachráňte včely a farmárov"


Európske poľnohospodárstvo sa dostáva do slepej uličky. Denne klesá biologická rozmanitosť, ktorá je základom našich potravinových systémov - vážne ohrozuje budúcnosť našich potravín, nášho živobytia, zdravia a životného prostredia. Včely a iný opeľujúci hmyz hrajú rozhodujúcu úlohu v biodiverzite a poľnohospodárstve. Tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho potravinového systému a opeľujú plodiny, ktoré končia ako jedlo na našich stoloch.

Bez včiel by už viac divých a kultivovaných druhov rastlín neexistovalo. Napríklad Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje, že 71 z asi 100 druhov plodín, ktoré poskytujú 90% potravín na celom svete, je opeľovaných včelami. V priebehu rokov spoločnosť Slow Food aktívne pracovala na zvyšovaní povedomia o dramatickom poklese populácií globálnych včiel a požaduje ukončenie používania škodlivých pesticídov a ničenia biodiverzity spojené s týmto poklesom.

Zapojením sa do Európskej občianskej iniciatívy "Zachráňte včely a farmárov" sa Slow Food zaväzuje k presadzovaniu trvalo udržateľného poľnohospodárstva vhodného pre včely v celej Európe. Európska občianska iniciatíva pod vedením PAN Europe (Pesticide Action Network Europe, https://www.pan-europe.info/) žiada Európsku komisiu, aby predložila právne návrhy na:

  • postupné vyraďovanie syntetických pesticídov do roku 2035: Postupné vyraďovanie syntetických pesticídov v poľnohospodárstve EÚ o 80% do roku 2030, počnúc tými najnebezpečnejšími, až do roku 2035 100% zbavenie syntetických pesticídov.
  • na obnovenie biodiverzity: obnoviť prírodné ekosystémy v poľnohospodárskych oblastiach tak, aby sa poľnohospodárstvo stalo vektorom obnovy biodiverzity.
  • Podporu poľnohospodárov pri prechode: Reformovať poľnohospodárstvo uprednostňovaním drobného, rozmanitého a udržateľného poľnohospodárstva. Podpora rýchleho nárastu agro-ekologických a ekologických postupov a umožnenie nezávislých školení pre poľnohospodárov a výskumu v oblasti pestovania bez pesticídov a bez GMO.

Ak zhromaždíme najmenej milión podpisov, Európska komisia a Európsky parlament budú povinní vyhovieť našim požiadavkám. Pomôžte nám dosiahnuť tento cieľ: každý podpis sa počíta!

Podpísať môžete priamo TU 

Aj my sme jedným zo 162 signatárov európskeho listu proti deregulácii GM plodín a živočíchov 

- text sme prevzali zo stránky https://vsetkoogmo.sk/ (autor: Ing. Peter Sudovský) - 

Veľká koalícia 162 občianskych, poľnohospodárskych a obchodných organizácií (vrátane slovenských) spoločným listom vyzvala podpredsedu Európskej komisie p. Timmermansa, aby zabezpečil reguláciu všetkých organizmov vytvorených novými technikami genetického inžinierstva v súlade s existujúcimi zákonmi EÚ o GMO a v súlade s rozhodnutím Európského súdneho dvora z roku 2018.

Ten rozhodol, že nová generácia geneticky modifikovaných organizmov musí byť regulovaná platnými zákonmi EÚ o GMO, čím budú dodržané zásady predbežnej opatrnosti, zabezpečenie vysokej úrovne ochrany a práva poľnohospodárov a spotrebiteľov na výber toho, čo pestujú a konzumujú.

Po rozhodnutí Európskeho súdneho dvora však spustilo biotechnologické odvetvie intenzívnu loby s cieľom presvedčiť, že nová generácia modifikovaných organizmov je tak potrebná a bezpečná, že si nevyžaduje reguláciu podľa platných GMO zákonov, ktoré stanovujú pravidlá hodnotenia rizika, monitorovania a označovania produktov získaných genetickými technikami.

Tento list prichádza v čase, keď sa očakáva, že Komisia koncom apríla predstaví svoje názory na budúcu reguláciu "nových genetických techník" na základe internej štúdie zadanej Radou ministrov EÚ.

Signatári v liste žiadajú aj o moratórium na tzv. "gene drive" technológie, cieľom ktorej je vypúšťať do voľnej prírody GM živočíchy, ktoré môžu geneticky modifikovať, zdecimovať alebo vyhubiť celú populáciu divokých organizmov, napríklad hmyz.

V časoch ekologickej krízy, keď je ohrozených milión druhov živočíchov, jednoducho nemôžeme experimentovať s technológiou, ktorá bola trefne pomenovaná ako "vyhubenie na požiadanie". List vyzýva aj k dôraznej reakcii Komisie na snahu o oslabenie GMO predpisov v Spojenom kráľovstve, čo by mohlo mať negatívny dopad na obchod s poľnohospodárskym tovarom medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

Vedecké publikácie ukazujú, že nové techniky genetickej modifikácie umožňujú vývojárom vykonať významné genetické zmeny, ktoré sa môžu významne líšiť od tých, ktoré sa môžu prirodzene vyskytnúť v prírode. Nové techniky genetickej modifikácie môžu navyše spôsobiť vznik celého radu nežiaducich genetických modifikácií, ktoré môžu viesť k produkcii nových toxínov alebo alergénov, alebo k prenosu génov odolnosti voči antibiotikám. Aj zamýšľané modifikácie môžu mať za následok vznik čŕt, ktoré by tiež mohli vyvolať obavy o bezpečnosť potravín, životné prostredie alebo životné podmienky zvierat.

List v origináli si môžete prečítať tu a v slovenskej verzii tu.


Gastro Farma Salka "Ekologické poľnohospodárstvo"

Pre ekologické poľnohospodárstvo je prvoradá ekologická neškodnosť výroby, rešpektovanie prirodzenej biodiverzity krajiny, produkcia zdraviu neškodných potravín pre obyvateľstvo a krmovín pre hospodárske zvieratá. Vychádza z princípov návratu tradičného spôsobu obrábania pôdy a poľnohospodárskej výroby založených na vylúčení škodlivých vstupov chemického priemyslu, ako sú umelé hnojivá, pesticídy, herbicídy, fungicídy a iné. Uprednostňujú sa osvedčené postupy striedania plodín na poli ako prirodzená ochrana plodín proti škodcom a chorobám, úrodnosť pôdy sa obnovuje používaním organických hnojív z chovu hospodárskych zvierat. Systém je chápaný ako jednotný, živý organizmus v rámci ktorého farmár harmonicky spolupracuje s prírodou a rešpektuje jej prirodzené zákonitosti a limity.
Daždivé jesenné počasie preto nebolo pre nás a kameramanov prekážkou. Rozhodli sme sa rešpektovať prirodzené zákonitosti prírody a filmovať na farme u Róberta Góru napriek "neatraktívnosti" ročného obdobia a s vedomím, že nás čakajú dôsledky nevľúdneho počasia. Ale aj o tom je prístup hnutia Slow Food, sprostredkovávať ľuďom skutočné hodnoty, upriamovať ich pozornost na podstatné myšlienky a uľahčiť im vnímanie reality. Vážime si prácu Róberta Góru a všetkých jeho spolupracovníkov na farme. Strávili sme v ich spoločnosti takmer celý deň, ktorý bol pre nás veľmi inšpiratívny.

Kampaň Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme - je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah videa je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.

Strih a kamera: Viktor Kamenický
Kamera: Jana Žjak

Gastro Farma Salka "Uzavretý kruh"

S Gastro Farmou v Salke, neďaleko Štúrova, sa neodmysliteľne spája meno Róberta Góru, farmára s takmer 30 ročnými skúsenosťami v poľnohospodárstve, ktorý farmu založil a vedie. V poľnohospodárstve, v ktorom bol predtým ako založil farmu v Salke aktívny, si uvedomil kvalitatívne a ekologické limity intenzívneho poľnohospodárstva, produkujúceho suroviny nie najlepšej kvality a to za cenu znečisťovania prostredia a rozhodol sa preto pred 8 rokmi vrátiť k tradičnému spôsobu hospodárenia na pôde v súlade s prírodou, bez používania antibiotík a bez chémie. Vybudoval prvú slovenskú farmu s certifikovaným bio chovom čistej mangalice, vlastným bitúnkom a certifikovanou bio výrobou vlastných mäsových výrobkov. Farma hospodári v ekologickom režime, okrem čistej mangalice, chovajú aj hovädzí dobytok.

Kampaň Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme - je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah videa je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.

Strih a kamera: Viktor Kamenický; Kamera: Jana Žjak

Dream Farm "Prírode verné potraviny"

V rámci kampane Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme, vám chceme v tomto videu #2 bližšie predstaviť člena naše Slow Food Pressburg komunity, Dream Farm - zeleninovú farmu v obci Ňárad na Žitnom Ostrove. Eliška Galisová a Michal Roháč sa venujú tzv. regeneratívnemu poľnohospodárstvu, ktoré podporuje biodiverzitu, obohacuje pôdu, efektívne využíva spotrebu vody a ostatných zdrojov. Všetky aktivity, ktoré na svojej farme realizujú, sú za účelom regenerácie pôdy, nie jej vyčerpávania.

Cieľom tejto kampane je inšpirovať. Osloviť nielen spotrebiteľov, aby podporovali lokálnych pestovateľov, ale aj samotných farmárov, aby svojimi aktivitami prispievali k rozvoju biodiverzity. 

Kampaň Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme - je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah videa je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.

Strih a kamera: Viktor Kamenický; Kamera: Jana Žjak

Dream Farm "Začiatky"

10. december patrí každoročne Dňu Matky Zeme (Terra Madre Day), ktoré slávi hnutie Slow Food vo všetkých kútoch sveta. Je oslavou dobrých, čistých a férových potravín, ale predovšetkým všetkých tých, ktorí nám ho prinášajú na náš stôl a sú súčasťou celosvetovej siete Terra Madre: drobných roľníkov, rodinných fariem, rybárov a malých roodinných manufaktúr. Pri tejto príležitosti a súčasne v rámci našej kampane Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme vám chceme predstaviť člena naše Slow Food Pressburg komunity, farmu Dream Farm v obci Ňárad na Žitnom Ostrove. Eliška Galisová a Michal Roháč sa venujú tzv, regeneratívnemu poľnohospodárstvu, ktoré podporuje biodiverzitu, obohacuje pôdu, efektívne využíva spotrebu vody a ostatných zdrojov. Všetky aktivity, ktoré na svojej farme realizujú, sú za účelom budovania pôdy, nie jej vyčerpávania.

Kampaň Kvalitou ku zdraviu - Pomaly ďalej zájdeme - je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah videa je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.

Kamera: Viktor Kamenický & Jana Žjak, Strih: Viktor Kamenický

Pomaly ďalej zájdeme, #2

Rozdielne profesie, rovnaké hodnoty

Margit Slimáková, špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu, Peter Slačka, šéfkuchár bistra Baroza, Michal Roháč, zakladateľ zeleninovej farmy hospodáriacej regeneratívnym spôsobom a Anetta Vaculíková zo Slow Food Pressburg, sa v stredu, 9. decembra o 18.00, stretnú na online diskusii. Skúsenosti diskutujúcich môžu inšpirovať všetkých, ktorých zaujíma téma ako spomaliť vo výbere potravín, ako upriamiť pozornosť na kvalitu a najmä na to, ako ju spoznať a kde ju hľadať. 

Diskusiu môžete sledovať na https://www.slowfood-pressburg.sk/live/

Pomaly ďalej zájdeme, #1

Rozdielne príbehy, rovnaké hodnoty

Marcela Nemcová (Farma na Háji), Agnes Lovecká (Majer Zemianske Sady), Róbert Góra (Gastrofarma Salka) a Petra Molnárová za Slow Food Pressburg sa vo štvrtok, 3. decembra 2020 o 18:00 stretnú na online diskusii na  www.slowfood-pressburg.sk/live 

Otvoria tému udržateľnej produkcie potravín - od založenia farmy, remeselnej výroby potravín až po financovanie a distribúciu výrobkov ku konečnému spotrebiteľovi. 
V online diskusii Pomaly ďalej zájdeme predstavia príbehy troch farmárov. Ich cesta je rozdielna, ale jedno majú rovnaké - prístup blízky hnutiu pomalosti. Skúsenosti diskutujúcich môžu inšpirovať všetkých, ktorí hospodária na pôde, vyrábajú využívajúc tradičné postupy, je im blízky prírode verný prístup, zachovanie biodiverzity a možno aj sami o spomalení uvažujú. 

Dotazník pre farmárov a remeselných výrobcov potravín

Slovensko má právo poznať lokálnych výrobcov potravín. Aktuálne preto prebieha mapovanie lokálnych farmárov a producentov potravín, ktorí vyrábajú s rešpektom k životnému prostrediu, k zvieratám a k miestnym komunitám. 

Stupeň kvality produktov bude garantovať kurátorský výber. Mapa s informáciami o kvalitných produktoch na Slovensku bude slúžiť ako inšpirácia na víkendové výlety alebo dovolenku na slovenskom vidieku pre širokú verejnosť. V ďalšom kroku prebehne monitorovanie gastronomických zariadení a školských jedální, ktoré sa do mapy budú môcť rovnako prihlásiť. V konečnom dôsledku, komplexnú mapu využije koncový spotrebiteľ, ktorý má záujem o kvalitné potraviny, ale aj obchody, reštaurácie alebo školy, ktoré hľadajú dodávateľov kvalitných surovín.

Aktuálny dotazník pre farmárov a remeselných výrobcov potravín môžete vyplniť TU

Táto webstránka je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.