my & naše projekty
Prostredníctvom našich aktivít sa snažíme spájať farmárov a remeselných výrobcov potravín s ľuďmi, ktorým záleží na kvalite a sú ochotní akceptovať férovú cenu.
Platforma "Náš TRH"
V roku 2014 sme vypracovali pre Bratislavu, hlavné mesto SR, a následne pre Alianciu Stará Tržnica, ktorá organizuje pravidelné sobotné trhy v bratislavskej Starej tržnici, Kódex potravinových trhov. Zámerom bolo vytvoriť jednotné pravidlá, ktoré by prispeli k posilneniu dôvery návštevníkov v kvalitu, čerstvosť a v pôvod ponúkaného tovaru ako i v trhy samotné. Pre samotných organizátorov trhov mali byť tieto pravidlá nápomocné pri výbere a následnej kontrole jednotlivých trhovníkov a tovarov, ktoré ponúkajú. V roku 2021 sme iniciovali vytvorenie komunikačnej platformy, Náš TRH, ktorá má organizátorom trhov, ktorí sa prihlásia ku Kódexu, umožniť zdielanie skúsenosti, informovanosť a hlavne inšpirovať ďalších, aby sa pridali. Momentálne sú, okrem sobotného Trh Piac Markt (Stará tržnica, Bratislava) členmi platformy Náš TRH trhy v Bátovciach a v Kravanoch nad Dunajom. Oba tieto trhy sú súčasťou medzinárodnej siete Slow Food Trhov Zeme (Slow Food Eart Makets).
DEGUSTORIUM - Festival remeselných potravín
Potravinové a senzorické vzdelávanie
spoznávanie potravín všetkými zmyslami
Slow Food verí, že ak budeme chápať odkiaľ naše jedlo pochádza, ako bolo vyrobené a kým, budeme schopní skombinovať pôžitok so zodpovednosťou pri každodennom výbere potravín a uvedomiť si ich kultúrny a sociálny význam. Vzdelávacie projekty z dielne Slow Food sa líšia od ostatných už len tým, že sú postavené na myšlienke, že jedlo predstavuje pôžitok, kultúru a družnosť. Naše edukačné programy sú určené pre rôzne skupiny účastníkov: deti, dospelých, učiteľov, členov Slow Food, ale i pre bežnú verejnosť a tvoria pevnú súčasť Slow Food podujatí. Vzdelávanie môže prebiehať formou školských záhrad, riadených degustácií, senzorických workshopov, návštev na farmách alebo v manufaktúrach, medzigeneračnou výmenou skúseností, spoločných večerov s farmármi, či producentmi.
Archa Chutí
cestuje po svete a zbiera produkty, ktoré sú súčasťou kultúry, histórie a tradícií našejplanéty
Tisíckam produktov potravinového charakteru, tradičných syrov, kultúrnych rastlín či úžitkových zvierat našej pla- néty hrozí vymiznutie a s tým aj zabudnutie ako ich dopestovať či vyrobiť remeselným spôsobom. Slow Food projekt Archa chutí je online katalóg na zachovanie biodiverzity, ktorý chráni takéto potraviny, hospodárske zvieratá a kultúrne rastliny v rámci celého sveta pred ich zabudnutím. Cieľom tohto projektu je ich katalogizovať a umožniť tak produktom ako i živým bytostiam, rastlinám a zvieratám, stať sa súčasťou celosvetového kultúrneho dedičstva a odovzdávať náš kultúrny kód ďalším generáciám.
Zo Slovenska zobrala na palubu zatiaľ 16 pasažierov (ich zoznam nájdete TU). Každý môže prispieť: niekedy musíme takéto produkty znovu objaviť, priniesť ich späť na stôl, niekedy sa o nich musíme porozprávať a podporiť výrobcov; v niektorých prípadoch – keď ide o voľne žijúce druhy, ktorým vážne hrozí vyhynutie – je lepšie ich jesť menej alebo vôbec nejesť, aby sa chránili a podporilo sa ich rozmnožovanie. Viac o projekte ako aj o tom, ako môžete prispieť aj vy si prečítajte TU.
Táto webstránka je financovaná z prostriedkov LIFE programu EÚ. Za obsah je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.