Prepájame 

Prostredníctvom našich aktivít sa snažíme spájať farmárov a remeselných výrobcov potravín s ľuďmi, ktorým záleží na kvalite a sú ochotní akceptovať férovú cenu.

PLATFORMA 

organizátorov našich Trhov

V roku 2014 sme vypracovali pre Alianciu Stará Tržnica, ktorá organizuje pravidelné sobotné trhy v bratislavskej Starej tržnici, Kódex potravinového trhu. Zámerom bolo vytvoriť jednotné pravidlá, ktoré by prispeli k posilneniu dôvery návštevníkov v kvalitu, čerstvosť a v pôvod ponúkaného tovaru ako i v trhy samotné. Pre samotných organizátorov trhov mali byť tieto pravidlá nápomocné pri výbere a následnej kontrole jednotlivých trhovníkov a tovarov, ktoré ponúkajú. V roku 2019 sa ku Kódexu pridal Gazdovský Trh v Bátovciach a od júna 2021 Gazdovský Trh v Kalnej nad Hronom, ktorý sa koná pravidelne každý piatok. Na jeseň 2021 sme sa ako organizátori troch pravidelných trhov, hlásiaci sa ku Kódexu, zhodli na tom, že nastal čas vytvoriť si komunikačnú platformu, začať zdieľať skúsenosti, informovať a hlavne inšpirovať ďalších, aby sa pridali. Viac info na https://www.nastrh.sk/

DEGUSTORIUM

Ochutnávková konferencia venovaná remeselným potravinám

V roku 2019 sme prišli s jedinečným formátom ochutnávkovej konferencie, ktorá si už počas prvých dvoch ročníkov našla svojich verných fanúšikov. Podujatie je venované výnimočným, kvalitným produktom a ľuďom, ktorí za nimi stoja. Záleží nám na tom, aby sa remeselné potraviny stali spoločenskou témou. 

Žijeme dobu, ktorá im nie je naklonená, my však chceme ukázať, že to ide aj napriek legislatívnemu hendikepu, napriek tomu, že kvalitné remeselné potraviny nepatria k mainstreamovým témam. Ich príbehy stoja za to a ich produkty sú jedinečné. Práve preto si zaslúžia tento výnimočný formát, v rámci ktorého si ich budete môcť vychutnať naplno a to doslovne.

Pomaly začíname pripravovať už 4. ročník, ktorý sa uskutoční v nedeľu, 28. mája 2023 v bratislavskej Starej tržnici.

Viac o Degustóriu nájdete na https://www.degustorium.sk/

Potravinové a senzorické vzdelávanie

Spoznávanie potravín všetkými zmyslami

Slow Food verí, že ak budeme chápať odkiaľ naše jedlo pochádza, ako bolo vyrobené a kým, budeme schopní skombinovať pôžitok so zodpovednosťou pri každodennom výbere potravín a uvedomiť si ich kultúrny a sociálny význam. Vzdelávacie projekty z dielne Slow Food sa líšia od ostatných už len tým, že sú postavené na myšlienke, že jedlo predstavuje pôžitok, kultúru a družnosť. Naše edukačné programy sú určené pre rôzne skupiny účastníkov: deti, dospelých, učiteľov, členov Slow Food, ale i pre bežnú verejnosť a tvoria pevnú súčasť Slow Food podujatí. Vzdelávanie môže prebiehať formou školských záhrad, riadených degustácií, senzorických workshopov, návštev na farmách alebo v manufaktúrach, medzigeneračnou výmenou skúseností, spoločných večerov s farmármi, či producentmi.

Medzinárodná spolupráca

Výmena skúseností a spolupráca v rámci siete Terra Madre

Sieť Terra Madre (Matka Zem) srdcom hnutia Slow Food a zároveň najväčším pokladom. Tvoria ju drobní roľníci, rodinné farmy, rybári, manufaktúry ktoré vyrábajú kvalitné potraviny prírode verným udržateľným spôsobom, prispievajúc k ochrane biodiverzity a rešpektujúc kultúrne dedičstvo, kuchári, akademici, neziskové organizácie a predstavitelia lokálnych komunít.  A keďže sme jej aktívnou súčasťou, využívame každú možnosť na výmenu skúseností a načerpanie nových inšpirácií. Zúčastňujeme sa medzinárodných Slow Food podujatí v Taliansku a v rámci spolupráce so Slow Food Burgenland chodia naši farmári a producenti na Trhy Zeme do Parndorfu, či Lutzmannsburgu. 

Táto webstránka je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.