ambasádori Slow Food

TINA LOPEZ   @lopez.sk

Lopezka je manželka, mama štyroch synov na plný úväzok, foodblogerka, fotografka a ešte všeličo iné. Miluje dobré a kvalitné jedlo, nekupuje polotovary a s nadšením podporuje slovenských producentov potravín. Verí, že láska a jedlo sú darom a preto sa o ne treba deliť a nie nimi plytvať.

Aj napriek tomu, že je jej blog je z veľkej časti zameraný na exotiku, uvedomuje si dôležitosť spomaliť, spomaliť tempo, na ktoré sme naskočili, a ktoré je veľmi ťažké zabrzdiť: "osobne nepodporujem klietkový chov a kupujem mäso, vajíčka a väčšinu základných potravín výhradne z domácich fariem a od lokálnych dodávateľov. Vyhľadávam neošetrovanú zeleninu a ovocie, čítam etikety na každom výrobku, ktorý kupujem". Tina si uvedomuje svoju zodpovednosť za to, čo vloží do nákupného košíka: "to priamo ovplyvňuje ponuku potravín, ktoré potom v obchodoch máme a v konečnom dôsledku aj naše zdravie". Na koniec hovorí, že "projekt Slow Food ma preto oslovil a určite chcem podporiť kvalitných slovenských producentov, ktorí dbajú na ekológiu pri pestovaní, chove alebo výrobe svojich produktov a v neposlednom rade šíriť osvetu o potrebnosti kvalitných potravín aj vo svojom okolí."

LUCIA CHRENKO     @luciachrenko

Lucia Chrenko je vyštudovaná tlmočníčka z francúzskeho a talianskeho jazyka. Posledné štyri roky sa venuje písaniu a vydala dve knihy. Prvá bola kuchárska Tak ma mama naučila, ale nebola iba o varení, ale aj o úcte k tanierom po babičkách a zachovávaní rodinných rituálov. Jej druhá kniha Bohémky je o ženách a pre ženy. 
Zbiera recepty po babičkách a vdychuje im nový život: "opatrujem ich ako poklady a rozprávam k nim svoje príhody z detstva, z dospievania v Paríži, alebo len tak spájam bežné s pekným a pekné s bežným" hovorí Lucia.
O Slow food sa dozvedela, keď študovala v Ríme. Talianom je jedlo, teda kvalitné jedlo veľmi blízke. A oni sami ju priviedli k tomu, že sa začala viac zaujímať o to, čo, kde a od koho kupuje: "tam je bežné chodiť k "svojmu" mäsiarovi, alebo "svojmu" pekárovi. Jednoducho som si všimla, že veľmi sa zaujímajú o to z čoho budú pripravovať svoje jedlo. Bolo tam bežné, maximálne podporovať lokálne trhy a variť lokálne" hovorí o tom, ako veľmi sa jej to zapáčilo a doma sa začala ešte viac zaujímať o pôvod potravín. Počas písania prvej knihy, popri synovi na materskej dovolenke mala dostatok času na to, aby si urobila prieskum, akých farmárov má vo svojom okolí a čo jej vedia ponúknuť: "teraz môžem povedať, že aj ja mám "svojich" dodávateľov" uzatvára hrdo Lucia.

KRISTINA PROCHÁZKOVÁ    @laskavhrncoch

Je milovník dobrého jedla, foodbloger, pekárka, cukrárka a kuchárka v jednom. Všetko robí vo svojom voľnom čase, no o to s väčšou láskou. 
Dôvodom prečo podporuje Slow Food je, že má pocit že ľudia v poslednej dobe príliš podľahli tomuto uponáhľanému svetu plnému nekonečných možností a prestali si vážiť skutočné hodnoty. Ona osobne považuje za jednu z primárnych hodnôt lásku a úctu k jedlu. 
Je zástancom toho, že kvalita je dôležitejšia než kvantita. Myslí si tiež to, že to nekonečno možností, ktoré nám trh momentálne dáva, má za následok že ignorujeme sezónnosť a lokálnosť surovín či produktov. Chýba nám pokora a úcta k surovine, spracovateľovi, farmárovi, výrobcovi. Filozofiu Slow Food tiež veľmi značne pocítila v Dánsku, kde sa snažia byť reštaurácie a ich dodávatelia carbon-neutral a v čo najväčšej miere v súlade s maximálnou udržateľnosťou a bezodpadovým hospodárstvom. Snaží sa ľudí nenásilne "edukovať" prostredníctvom svojich kanálov na sociálnych sieťach, no nie všetci chcú byť usmerňovaní a uvedomelí vo vzťahu k tejto tematike. 
Verí však, že sa to postupom času zmení.

MARTINA GRŇOVÁ   @foodlover_sk


Bývalá matfyzáčka, podnikateľka, milovníčka kvalitného jedla, kaviarenský "povaľač".
Celé sa to začalo v roku 2013, kedy začala písať blog foodlover.sk. Boli dve dievčatá, ktoré chceli písať o zdravej strave, zdravom životnom štýle. Prostredníctvom ich receptov chceli ukázať ľuďom, že aj zdravá strava môže byť chutná a zaujímavá.
Neskôr začali robiť kurzy varenia, a po ukončení školy, na jeseň 2015, založili eseročku. Vtedy vznikla značka mandlove - výnimočné koláčiky z tých najlepších surovín.
V roku 2016 sa stala prvým slovenským Masterchefom. Za štyri roky podnikania sa mandlove dostalo do desiatok kaviarní v rámci a okolia Bratislavy a do Viedne. V centre Bratislavy má otvorené bistro Mandlove Srdco
Naďalej robí kurzy varenia, workshopy.
Vždy chcela robiť video recepty, a to sa jej podarilo začať rozbiehať počas "korona krizy". Preto väčšinu nových receptov nájdete práve v takomto formáte.
Na jej webe okrem kvalitných receptov nájdete príspevky z jej života. Života podnikania v gastre, života splnených snov.

NATY ŽÚREKOVÁ ŠTEFKOVÁ   

@chutodnaty

Foodblogger, autor ocenených knižných bestsellerov, propagátor zdravého životného štýlu, známa najmä ako revolucionár v kváskovaní, pekár s úplnou kvalifikáciou. 

Pôvodne je vyštudovaná učiteľka, ktorú zaujímala kvalita stravy. 

Začala študovať o výžive človeka a svoju vášeň k jedlu pretavila do jedného z najnavštevovanejších foodblogov na Slovensku: 

"Svojou prácou sa snažím ľuďom ukázať, že čas strávený v kuchyni môže byť relaxom a zábavou" hovorí Naty. Na jej blogu nájdete rôznorodé témy, no najradšej odieva tradičnú kuchyňu do trendy šatu.

Je zástanca a propagátor kvality v živote, vzťahoch, jedle: "A slow food je presne o kvalite od podstaty. Vážiť si a uvedomovať si, že Zem treba chrániť, zveľaďovať, nielen z nej brať, ale aj dávať. 

Želám si, aby ľudia zakúsili, aké dobré a prínosné pre každého z nás môže byť, keď budeme podporovať kvalitu" uvádza Naty.

ANETTA VACULÍKOVÁ

@anettavaculikova

Anetta je rodená Bratislavčanka, dnes už aj mama malej Anettky. Je nadšencom zdravej stravy a kvalitných potravín, veľkou gurmánkou a vášnivou cestovateľkou. 
Miluje mestský život, ale často a rada odbieha s rodinou ich našu ekologickú farmu Agrokruh neďaleko Bratislavy.

Aktuálne pôsobí ako lektorka varenia, vedie neformálne vzdelávacie workshopy vo firmách a na školách, a tvorí recepty na mieru pre rôznych klientov. Vedie Skutočne zdravú školu, komplexný program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy, ktorý pomáha v rozvoji kultúry zdravého stravovania a učí žiakov, odkiaľ jedlo pochádza, ako vzniká, ako vplýva na náš organizmus, ale aj to, ako ovplyvňuje svet v ktorom žijeme. Od roku 2013 je ambasádorkou Jamieho Olivera na Slovensku v projekte Food Revolution. Posledné 2 roky je pevnou súčasťou konvívia Slow Food Pressburg. Je autorkou niekoľkých kníh o kvalitnom stravovaní a riadi sa heslom lokálne, sezónne a zdravo.


Táto webstránka je financovaná z prostriedkov LIFE programu Európskej Únie. Za obsah je zodpovedný výlučne autor a EASME nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v nich obsiahnutých.